9 ÉRV NŐKNEK A SÚLYZÓS EDZÉSRE!
1. Férfiasodás helyett nőiesen formál!
Nem kell félned, hogy túl férfias leszel, hiszen a női hormonrendszer sokkal kevesebb izomépítésért felelős hormont tartalmaz, ezért a nők számára inkább a súlyzós edzés okozta terhelés természetes módon csak annyi izomzat felépítését teszi lehetővé, ami a tónusos, formás fizikum eléréséhez szükséges. A tévhitekkel ellentétben a súlyzós edzés több kalóriát éget, mint a kardió és sokkal esztétikusabban formálja a combokat és a feneket. Egyes sportolókat elnézve sem kell megijedni, hiszen te nem fogsz doppingolni.
2. Hatékonyan küzd az elhízás ellen
A súlyzós edzés egyrészt azonnal égeti a kalóriákat, másrészt az izomrostok fejlődése jelentősen serkenti az anyagcserét, ami megakadályozza a további testzsír lerakódását. A témában neves kutató, Wayne Westcott kutatása szerint 2 hónapig tartó súlyzós edzés során egy átlagos edzést kezdő nő 0,9 kg izmot épít fel, miközben közel 1,9 kg testzsírtól szabadul meg. A kutató kimutatta, hogy a rendszeres súlyzózás gyorsítja az anyagcserét. A 2 hónapos periódus után átlagosan napi 80-100 kalóriával többet használt fel a nők szervezete.
3. Erősebbé tesz
Egy kutatás szerint a nők huzamosabb ideig végzett súlyzós edzés során 30-50%-os erőnövekedést érhetnek el kifejezett vastag izomzat felépítése nélkül. Erőre pedig nem csak férfiaknak van szükségük, hiszen ha erős vagy ugyanazokat a napi tevékenységeket több energiával könnyebben tudod elvégezni.
4. Erősíti a csontokat
Bizonyított tény, hogy a súlyzós edzés növeli a csontsűrűséget. Egyes kutatások szerint a gerinc csontsűrűsége 13%-al nő 6 hónapos súlyzós edzés során. Megfelelő kalciumbevitel mellett pedig minden csontod erősödni fog. Erős csontokra és gerincre fiatal korban is szükség van, de ezzel jövődnek szívességet teszel.
5. Csökkenti a cukorbetegség kockázatát
A 2-es tipusú cukorbetegség megelőzésében és kezelésében is remek segítség a heti 3szor végzett súlyzós edzés. Orvosok szerint a 3 hónapon át tartó súlyzós edzés átlagosan 23%-al növeli a glükóz felhasználását.
6. Csökkenti a szívbetegség kockázatát
Az edzés közvetlen hatással van a vérnyomásra és LDL-koleszterinszintre (ezt hívják a „rossz” koleszterinnek). Ha rendszeresen edzel, akkor ismét szívességet teszel magadnak, hiszen jó eséllyel fognak elkerülni a keringési betegségek.
7. Csökkenti a hátfájás és a reuma kockázatát
Ha helyesen végzed a gyakorlatokat nem csak az izmaid, de a kötőszövetek, ízületek is sokkal erősebbek lesznek. A hát edzésével a gerincmerevítő és a mély hátizmok is fejlődnek, amitől tartásod jobb lesz. Kutatások kimutatták, hogy a hát első részének edzése 80%-al csökkenti a már kialakult derékfájást, ami a nők körében könnyebben kialakul, mint férfiaknál. Különösen fontos ez azoknak, akik ülőmunkát végeznek.
8. Növeli a mozgékonyságot
Bármilyen más sportot is űzöl a súlyzós edzés remekül fogja azt kiegészíteni. azt már tisztáztuk, hogy a súlyzós edzés jelentősen erősebbé tesz és ha megfelelően végzed a gyakorlatokat, illetve minden edzés után nyújtasz akkor az extra erő robbanékonysággal, megnövekedett atletikus teljesítménnyel fog párosulni. Így az adott sportban jelentősen növelheted sikereidet.
9. Elősegíti a mentális egészséget, javítja a közérzetet
A Harvard egyetem kutatói egy kísérlet során depresszió korai fázisában lévő nőket kértek fel, hogy 10 héten keresztül heti 3 alkalommal végezzenek súlyzós edzést. Az eredmény kimutatta, hogy a 10. hét végére a nők jobban elfogadták magukat, jobban kezelik a stresszt és magabiztosabbak lettek. Az edzés persze nem csak akkor segíthet, ha már problémáid vannak. A konditermek hangulata, a saját korlátaid legyőzése az általános közérzeted fogják javítani. A kellemes fáradtság pedig örömhormonokat szabadít fel.
Forrás:
www.cleaneating.hu
Mindebbe belekóstolhatsz a szentesi edzőtáborban is, amire már most is jelentkezhetsz!