Butt Wink: Káros vagy nem?
Az edzések egyik klasszikus eleme a guggolás jelenleg reneszánszát éli. Mindenki ezt akarja csinálni! Nem véletlen, hiszen a guggolás egy nagyon igényes gyakorlat! Technika szempontjából viszont végrehajtása veszélyeket is rejthet.
Benjamin Heizmann mobility coach írása
Mi pontosan a Butt Wink?
Térd-és csípőproblémák mellett számos sportoló szenved a guggolás végrehajtása alatt és után fájdalomtól az ágyéki gerincszakaszon. A szakértők gyakran ezért az ún. ”Butt Wink”-et teszik felelőssé. A medence egy bizonyos mozgásáról van szó, ami a guggoló pozícióba történő leereszkedéskor tapasztalhatunk. A témáról a szakma világában elég ellentétesek a vélemények.
A következőkben arról olvashatsz, hogy milyen okok idézhetik elő a Butt Wink-et, miért sorolják az egészséget károsító gyakorlatok közé, és hogy milyen ajánlások léteznek a Butt Wink elkerülésére.
A Butt Wink valamint a „Posterior Pelvis Tilt” fogalmak a medence pozíciójának változását írják le és ezáltal a gerinc alsó háti szakaszáét mély guggolásnál. Ha a gerinc a guggolás legmélyebb pontján már nem természetes lordózisban található, hanem az ágyéki gerincszakaszon un. „gömbölyű„ lesz, akkor Butt Wink-ről beszélünk. A medence ennek során „behúzódik” a test alá, tehát az ágyéki gerincszakasz hajlított pozícióba kerül.
Így jön létre a Butt Wink!
A Butt Winket gyakran az anatómiai struktúrák idézik elő. Számos embernél bizonyos fokú hajlítás során a csípőcsont eléri a vápát és ez az anatómiai végpozíció. Hogy mikor éri el ezt a pontot az egyénenként változó, amit nagyrészben a megváltoztathatatlan anatómiai jegyek úgymint a vápa mélysége, a combcsont fejének formája és a combnyak illetve a combcsont szöge határoz meg. Ahhoz, hogy hajlításkor még mélyebbre tudjanak menni, behúzzák a medencét a test alá, ezáltal a mozgás kivitelezhetővé válik. Ezt a medence billenése, és az alsó háti szakasz gömbölyödése teszi szemmel láthatóvá.
A Butt Wink izomzati szinten!
A Butt wink kialakulását izomzati tényezőkkel is magyarázzák. Mindenestre az vitatott, hogy az izomzati adottságok előidézhetnek e Butt Winket. A vita középpontjában a hamstringek állnak, azaz a comb hátsó izmai. Amennyiben megvannak rövidülve, akkor az limitáló faktorként hat a mozgásfolyamatra, a sportoló nem tud olyan mélyre menni. Mindenesetre a tanulmányok azt mutatják, hogy a hajlítás során a hamstringben szinte semmi hosszváltozás nem következik be. Két ízületet ívelnek át, ami azt jelenti, hogy hajlítják a térdet, és nyújtják a csípőt. Így a guggolásnál végbemenő hosszváltozás kiegyenlítődik, mivel a hamstring a csípőnél nyúlik, a térd hajlítása által pedig rövidül.
De a Butt Wink nem csak az anatómiai adottságok következtében jön létre. Tapasztalatlan sportolóknál egy fontos tényező lehet,hogy az alsó háti szakaszon hiányzik az izomzati irányítás és a kinetikus érzékelés. A gerincmerevítők gondoskodnak arról, hogy a természetes görbület a hajlítás során is megmaradjon. Ha ezek az izmok a mozgás során nem húzódnak össze, nem tudnak kontrahálód, akkor ez ahhoz vezethet, hogy a medence a feszülés csökkenésének következtében megbillen.
Eredmény: A gerinc görbül. Tehát e problémát egyrészről az okozza, hogy az izom nem kap megfelelő parancsot, másrészt nem érzékeli jól, hogy a gerinc „egyenes” e vagy „gömbölyű”.
A lehető legmérvadóbb tényező az ugróízület mozgékonysága. A lábfej ugróízületben történő mozgását a lábfej hátának irányába dorsalflexiónak nevezzük és ez a mély guggolásnál elementáris jelentőségű. Az fontos, hogy a térdeket jól előre lehessen tolni. Ehhez az ugróízület jó dorsálflexiója szükséges, ami a tapasztalatlan sportolóknál hiányzik. Hiányzó mobilitás esetén a térdek hátul maradnak. Ez a medence átbillenését eredményezi a test súlypontján át a láb fölött az egyensúly megtartása érdekében.
forrás, és teljes cikk német nyelven:
http://