Izomláz…Tényleg jó ha mindig fáj?
Edzői pályafutásom során megszámlálhatatlan alkalommal hallottam azt a tévhitet, hogy az edzés csak akkor hatékony, ha utána jó erős az izomláz.
Ez azonban így nem igaz!
Nagyon fontos, hogy minden testedzési folyamat egy alapozó időszakkal kezdődjön, amely során felkészítjük a szervezetünket a komolyabb kihívásokra. Alapozás és fokozatosság nélkül nincs fejlődés és a sérülésveszély is nagyobb. Itt meg kell említenem a homeosztázis fogalmát, amely az élő szervezetnek, a változó külső és belső körülményekhez való alkalmazkodó képességét jelenti, egyfajta biológiai egyensúly, amiből az adott edzésinger kibillent. A küszöb feletti, biopozitív edzésingerre az izomzat fejlődéssel reagál, vagyis a korábbinál eggyel erősebb szintre regenerálódik.
Fontos kiemelni, hogy ez csak akkor igaz, hogyha az edzésinger rendszeres, tervszerű, szisztematikus és nem túl nagy, hiszen a túlzott megerőltetés nemhogy fejlődést nem eredményez, de komoly sérülést is okozhat. Összegezve, az izomláz feltételezi a fejlődést, de ha minden edzés után jelentkezik, akkor valamit nem jól csinálsz.
Ha azonban az Iron Systemhez hasonló jól felépített rendszerben edzel, akkor nemcsak szakszerű tréningeket kapsz, hanem biztonságban is tudhatod magad!
Az alapozás és a fokozatosság a HOT IRON edzésciklusban:
HOT IRON 1 – alapozó edzés, 8-12 hét
HOT IRON2 – középhaladó edzés, 8-12 hét
IRON CROSS – haladó edzés, 6-8 hét